Poradnik /
15.11.2024
Kortykotomia to specjalistyczny zabieg chirurgiczny, który wspomaga leczenie ortodontyczne. Zabieg ten stosuje się, gdy tradycyjne metody ortodontyczne mogą nie przynieść wystarczających rezultatów. Kortykotomia pomaga w uzyskaniu bardziej efektywnych i trwałych rezultatów, umożliwiając lepsze przemieszczanie zębów w obrębie kości. Choć nie jest to zabieg wykonywany rutynowo, może być ważnym elementem leczenia w bardziej skomplikowanych sytuacjach. Jak dokładnie przebiega kortykotomia, kiedy jest zalecana i jakie korzyści może przynieść? Odpowiadamy poniżej!
Kortykotomia to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. Polega na pionowym nacięciu blaszki kostnej pod dziąsłem, a dokładniej między korzeniami zębów. Tę czynność można wykonać przez dziąsło albo odsłaniając wcześniej jego płat. Kortykotomię dzieli się na pełną i częściową – w pełnej dentysta zajmuje się całym łukiem zębowym, natomiast w częściowej tylko pewnym jego odcinkiem, np. jednym lub kilkoma zębami.
Kortykotomia jest wykonywana przede wszystkim po to, aby wspomóc leczenie ortodontyczne – dzięki nacięciu blaszek kostnych zęby łatwiej się przesuwają i powodują znacznie mniejsze dolegliwości bólowe. Zabieg ten przeznaczony jest dla osób, które ukończyły 20. rok życia – mają one bowiem w pełni wykształcone kości szczęki, a to oznacza, że zęby z trudem przemieszczają się w odpowiednie miejsca. Dzięki kortykotomii będą znacznie łatwiej przesuwać się pod naciskiem aparatu ortodontycznego.
Kortykotomię wykonuje się również u osób, które mają znaczny zanik kości w miejscu przeprowadzonej ekstrakcji, cienki biotyp dziąsła lub wady kostne o niewielkim nasileniu. Zabieg kortykotomii można również rozważyć w przypadku problemów z korzeniami zębów – gdy są one anatomicznie zbyt krótkie albo podatne na resorpcję.
Kortykotomia wykonywana jest przez chirurga stomatologa w znieczuleniu miejscowym. Gdy zacznie ono działać, lekarz nacina dziąsło i w ten sposób uzyskuje dostęp do blaszki kostnej, która znajduje się między korzeniami zębowymi. Następnie wykonywane jest nacięcie tej blaszki z pomocą piły piezoelektrycznej o niewielkiej szerokości (ok. 2-3 mm). W zależności od tego, czy kortykotomia ma zostać wykonana przez dziąsło, czy nie, chirurg może najpierw odsłonić płat dziąsła. Na koniec miejsce wykonania zabiegu zostaje zaszyte.
Zabieg kortykotomii nie jest wymagany w toku leczenia ortodontycznego – może je jednak znacznie uskutecznić. Poprzez zmniejszenie oporów kostnych kortykotomia skutecznie przygotowuje do noszenia aparatu ortodontycznego – dzięki temu zęby łatwiej się przesuwają i nie powodują przy tym znacznych dolegliwości bólowych.
Do tego kortykotomia eliminuje ryzyko, że zanikną korzenie zębów przesuwanych w trakcie leczenia ortodontycznego, a także że po jego zakończeniu dojdzie do wystąpienia ruchomości zębów albo odsłonięcia szyjek zębowych. Dzięki kortykotomii minimalizuje się również ryzyko znacznego obnażenia zębów sąsiednich, które mogłoby wystąpić na skutek zbyt agresywnych sił. Warto więc zdecydować się na wykonanie tego zabiegu, aby leczenie ortodontyczne mogło przebiec szybko i bezproblemowo.
Choć kortykotomia należy do dość inwazyjnych zabiegów, wystarczy przestrzegać zaleceń lekarza, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych. Przede wszystkim w trakcie pierwszej godziny po zabiegu powinno się delikatnie przygryzać opatrunek założony przez dentystę. Warto również pamiętać, aby przez kolejne 24 godziny nie wykonywać aktywności fizycznej. Poleca się również zaprzestanie palenia przez co najmniej 12 godzin, a także powstrzymanie się od picia napojów przez słomkę.
Zdarza się, że po wykonaniu zabiegu kortykotomii pacjenci odczuwają ból w obrębie rany – w takich sytuacjach wystarczy przyjmować przepisane przez lekarza środki przeciwbólowe. Może również wystąpić opuchlizna – powinna zniknąć po kilku dniach, lecz można ją zmniejszyć, stosując zimne okłady. Po kortykotomii może też wystąpić lekkie zasinienie szczęki czy szczękościsk. Nie ma jednak powodów do obaw, jeśli ustąpią one po maksymalnie 10 dniach od wykonania zabiegu. W przeciwnym wypadku koniecznie należy się skonsultować z lekarzem.
Kortykotomia jest zabiegiem przynoszącym wiele korzyści, jednak trzeba pamiętać, że nie każdy będzie mógł się na nią zdecydować. Większą ostrożność trzeba zachować w przypadku osób borykających się z cukrzycą, chorobami serca, niewydolnością nerek, chorobami naczyń krwionośnych, zakażeniami krwi, hemofilią czy osteoporozą. W każdym przypadku warto jednak skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy dana przypadłość będzie przeciwwskazaniem do wykonania kortykotomii.
Przed wykonaniem kortykotomii pacjenci będący w trakcie leczenia ortodontycznego mogą borykać się z uzębieniem wyjątkowo odpornym na przemieszczanie się – taki stan najczęściej powodują mocno zmineralizowane kości, które blokują przesuwanie zębów przez aparat ortodontyczny. W takich sytuacjach leczenie ortodontyczne może trwać wyjątkowo długo (nawet kilka lat) i wymagać wielokrotnych wizyt u ortodonty. Co więcej, może okazać się, że uzyskanie optymalnego ustawienia zębów będzie niemożliwe przez niewspółpracujące zęby. Do tego tacy pacjenci często skarżą się na dotkliwy ból powodowany przez przesuwające się uzębienie.
Natomiast po wykonaniu zabiegu kortykotomii zęby będą przemieszczać się znacznie szybciej, gdyż nie będzie ich już blokować twarda kość. Dzięki temu leczenie ortodontyczne będzie trwało znacznie krócej niż w przypadku rezygnacji z kortykotomii, a do tego uda się uzyskać znacznie lepsze efekty – ortodonta będzie mógł ustawić uzębienie w optymalnym położeniu. Do tego pacjencji przestaną mierzyć się z tak dotkliwymi dolegliwościami bólowymi, jakie mogłyby występować bez wykonania kortykotomii. Widać więc, że zabieg ten daje wiele korzyści zarówno dla zdrowia, jak i dla codziennego funkcjonowania pacjentów.
Kortykotomia może również powstrzymać patologiczne zmiany pojawiające się w obrębie korzeni zębowych – wysoka mineralizacja często prowadzi bowiem do zanikania ich wierzchołków. Z pomocą tego zabiegu można skutecznie powstrzymać ten proces i zapobiec rozwojowi dalszych chorób.
Cena kortykotomii będzie zależeć przede wszystkim od obszaru, na jakim ma zostać wykonana. Im większej liczby zębów ma dotyczyć zabieg, tym wyższa będzie jego finalna cena. Z największą kwotą należy się liczyć, decydując się na kortykotomię całego łuku zębowego. Cena takiego zabiegu będzie również różniła się w zależności od miasta, w jakim będzie wykonywana. Aby przekonać się o finalnej kwocie kortykotomii, warto odwiedzić dentystę w Poznaniu, który zapozna się z konkretnym przypadkiem i na tej podstawie określi cenę kortykotomii.
Kortykotomię można wykonać w każdym gabinecie stomatologicznym, w którym pracuje lekarz dentysta zajmujący się chirurgią stomatologiczną. Warto jednak wybierać takie placówki, które cieszą się odpowiednią renomą – można mieć wtedy pewność, że zabieg zostanie wykonany profesjonalnie, a ryzyko wystąpienia powikłań będzie wyjątkowo niskie.
Na uwagę zasługuje tutaj profesjonalna chirurgia stomatologiczna w Poznaniu – w gabinecie Persona doświadczeni specjaliści chętnie wykonają zarówno zabieg kortykotomii, jak również poprowadzą dalsze leczenie ortodontyczne. Dzięki temu nie ma potrzeby udawania się do wielu gabinetów celem wizyty u różnych specjalistów – można zadbać o zdrowie swoich zębów w jednym miejscu. Pozytywną atmosferę w trakcie całego leczenia zapewni sympatyczny personel, który sprawi, że każda wizyta minie szybko i bezstresowo. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty i zadbania o swoje zęby!