Poradnik /

Implanty zębowe – wszystkie odpowiedzi, których szukasz

Braki w uzębieniu utrudniają spożywanie pokarmów, prawidłową wymowę i odbierają piękno naturalnego, zdrowego uśmiechu. Stanowią też przyczynek do wielu komplikacji w jamie ustnej. Straciłeś zęba lub kilka zębów i rozważasz wszczepienie implantu zębowego? To kosztowna i wyjątkowa inwestycja, dlatego na pewno masz wiele pytań związanych z tym tematem. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi, jakich szukasz!

Spis treści:

 • Czym są implanty zębowe?
 • Z czego składa się implant zęba?
 • Implanty zębów – rodzaje
 • Implant zęba – cena
 • Jak przebiega proces wszczepiania implantu?
 • Kiedy jest najlepszy czas na odbudowę utraconego zęba?
 • Zalecenia po wszczepieniu implantu zęba
 • Ból po wszczepieniu implantu zębowego
 • Implant zęba a wysiłek fizyczny
 • Odrzucenie implantu zęba – objawy
 • Po czym poznać uczulenie na implant zębowy?
 • Implanty zębowe – przeciwwskazania

Co to są implanty zębowe?

Implanty zębowe, nazywane też dentystycznymi lub stomatologicznymi, to nowoczesne i trwałe zamienniki korzeni i środkowej części zębów. Ich zadaniem jest odtworzyć utracone fragmenty uzębienia i stworzyć fundament pod zakładaną w następnej kolejności koronę (wierzchnią, białą warstwę zęba). Przyjmuje postać niewielkiej śruby, którą wszczepia się w kość i dziąsło – w specjalnie przygotowany do tego celu otwór.

 

Budowa implantu zębowego

Wiele osób myśląc o implancie zęba, wyobraża sobie całą konstrukcję – zarówno śrubę, jak i koronę odbudowującą naddziąsłową część zęba. Tymczasem składa się on z dwóch elementów: śruby, która trafia do kości i łącznika – elementu łączącego śrubę z protezą, montowaną w ostatniej kolejności.

Dlaczego warto o tym pamiętać? Bo jeśli chodzi o cennik implantów zębowych, w gabinetach stomatologicznych podaje się osobno cenę implantu i osobno cenę protezy. Planując budżet, należy więc uwzględnić zarówno jeden, jak i drugi koszt.

 

Rodzaje implantów zębów

Na rynku dostępnych jest nawet kilkanaście rodzajów implantów zębowych. Do najpopularniejszych należą: szwajcarskie, niemieckie, izraelskie i amerykańskie. Różnią się one ze względu na:

 

Materiał

Lekarze najczęściej stosują implanty tytanowe. Charakteryzują się dużą trwałością i są bardzo dobrze przyjmowane przez ludzki organizm. Szybko oraz mocno integrują się z kością, dzięki czemu stanowią solidny fundament pod odbudowę korony zęba. Z powodzeniem zostają implementowane u większości pacjentów, nie wywołując żadnych skutków ubocznych. Alternatywa dla tytanu to cyrkon. Cecha charakterystyczna takiego tworzywa to kolor i tekstura do złudzenia przypominające naturalną tkankę. Wyróżnia je duża odporność na działanie czynników zewnętrznych, w tym temperaturę i kwaśne substancje. Pozostałe materiały stosowane w leczeniu implantologicznym to: metal, akryl i porcelana.

 

Kształt i rozmiar

Implanty przyjmują głównie postać śruby. Dostępne są jednak również jako cylindry i spirale. Standardowe wykazują od 3,5 do 4,2 mm średnicy. Pacjentom o nietypowym rozmiarze przestrzeni pozębowej oferuje się odbudowy mierzące 6 mm lub 2-3,5 mm.

 

Czas użytkowania

W leczeniu implantologicznym stosuje się przede wszystkim dożywotnie implanty zębów. Warto jednak wiedzieć, że w ortodoncji używane są także implanty czasowe, umożliwiające korygowanie wad zgryzu.

 

Indywidualne okoliczności leczenia

Kiedy znika jeden z przednich zębów, potrzeba jak najszybszego wypełnienia. W takiej sytuacji lekarz decyduje się na zastosowanie implantu jednofazowego. To model, który zaraz po umieszczeniu w kości zostaje połączony z uzupełnieniem protetycznym. Kiedy takie rozwiązanie jest niemożliwe, pacjent otrzymuje implant dwufazowy. W jego przypadku leczenie rozkłada się na kilka miesięcy – na początku śruba trafia do kości, a dopiero po zrośnięciu się implantu z tkankami specjalista nacina dziąsło i łączy śrubę z koroną protetyczną.

 

W naszym gabinecie dentystycznym stosujemy implanty stomatologiczne klasy premium – amerykańskiej firmy Dentsply Sirona. Zadzwoń pod numer 61 307 0 307 i dowiedz się więcej!

 

Ile kosztuje implant zęba?

Cena uzależniona jest od wielu czynników: jakości implantu i renomy producenta, doświadczenia lekarza, a nawet miasta, w jakim działa gabinet.

Na sam wszczep trzeba zarezerwować około 3500 zł. Z kolei korona z łącznikiem to również koszt średnio 4000 zł. Czasami dochodzi do sytuacji, w której kość pacjenta nie zregenerowała się w takim stopniu, by można było wszczepić implant. Wtedy dochodzi wydatek na podniesienie dna zatoki szczękowej (od 4000 zł) i/lub regeneracji kości (około 3000 zł). Do tego należy doliczyć cenę konsultacji specjalistycznej (200-400 w zależności od gabinetu) i badań diagnostycznych (około 400 zł). Jeśli masz do wypełnienia więcej niż jeden ubytek, cena implantu zęba będzie proporcjonalnie większa.

 

Implanty zębów – krok po kroku

Nie wiesz, czego spodziewać się po leczeniu implantologicznym? Już tłumaczymy, jak to wygląda!

 1. Wizyta u lekarza stomatologa – pierwszy krok to wywiad lekarski i ustalenie planu działania. Specjalista pozna stan Twojego uzębienia i dzięki temu oceni możliwości odbudowy ubytków zębowych. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest zdjęcie pantomograficzne. Niektórzy zlecają również wykonanie tomografii komputerowej, czasami też densytometrii kości. Po to, by jak najlepiej poznać budowę kości i ich potencjał do regeneracji oraz zrośnięcia się z implantem. Specjalista przygotowuje także wycisk pod koronę. Ten etap jest bardzo ważny i w dużym stopniu decyduje o powodzeniu całego procesu leczenia!
 2. Wstawianie implantu zęba – z opracowanym planem działania lekarz zabiera się do pracy. Po dezynfekcji i podaniu znieczulenia miejscowego nacina dziąsło i przy pomocy dedykowanego wiertła przygotowuje miejsce pod śrubę. Następnie wprowadza implant i zakłada szwy. Zabieg w większości przypadków trwa 20-40 minut.
 3. Wizyta kontrolna – średnio 10-14 dni po wszczepieniu implantu musisz udać się na wizytę kontrolną, najlepiej do lekarza, który wykonał zabieg. Wtedy stomatolog ocenia kondycję jamy ustnej, usuwa szwy z dziąsła i przypomina, jak dbać o zęby w tym bardzo ważnym czasie, by regeneracja kości przebiegała bez zarzutu.
 4. Odbudowa protetyczna – przeważnie po 2-8 miesiącach od wszczepienia implantu przychodzi czas na zamontowanie korony. Dopiero teraz można mówić o kompletnej odbudowie zęba.

Ile po wyrwaniu zęba można założyć implant?

To zależy od wielkości korzenia. W przypadku jednokorzeniowego uzębienia lekarze nierzadko decydują się na natychmiastową implementację, a przy konieczności zastąpienia zęba wielokorzeniowego (trzonowca) średnio po 6-9 miesiącach od jego usunięcia.

 

Zalecenia po wszczepieniu implantu zęba – co wolno, a czego nie wolno?

Zalecenia są bardzo podobne do tych, które poznałeś po chirurgicznym usunięciu zęba.

Przez kilka godzin po zabiegu należy unikać jedzenia i picia. Po tym czasie – kiedy znieczulenie przestanie działać – można zjeść i się napić, ale bardzo ważne, by były to pokarmy półpłynne lub płynne i o umiarkowanej temperaturze. Przez kilka godzin warto też, od czasu do czasu, wykonywać zimny okład. Pamiętaj jednak, by nie trzymać go przy buzi zbyt długo, nawet jeśli przynosi ulgę w bólu – to grozi odmrożeniem!

Nie unikaj higieny jamy ustnej! Teraz jest ona szczególnie ważna. Delikatnie, ale regularnie szczotkuj zęby. Do grupy stosowanych produktów dodaj antybakteryjne płukanki, na przykład ELUDRIL Care. Zrezygnuj z palenia papierosów i picia alkoholu. To wszystko będzie sprzyjać regeneracji tkanki.

 

Ból po wszczepieniu implantu zębowego

Jest jak najbardziej normalny. W końcu lekarz chirurgicznie ingerował z żywą tkankę. Możesz zwalczyć dyskomfort, stosując leki przeciwbólowe dostępne w aptece (ibuprofen, paracetamol). Jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba? Dyskomfort bólowy i związany z dziwnym uczuciem obcego ciała w jamie ustnej może trwać nawet kilka tygodni. Ustaje samoistnie. Jeśli nie słabnie lub trwa bardzo długo, a także gdy występuję krwawienie koniecznie umów się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.

 

Implant zęba a wysiłek fizyczny

Z intensywnego wysiłku fizycznego należy zrezygnować na około 7 dni od zabiegu. Szczególnie niebezpieczne jest dźwiganie i pochylanie się. Do momentu zniknięcia obrzęku unikaj wizyty na basenie, solarium i w saunie. Jeśli możesz odpuścić sport na dłużej, skorzystaj z tego! To nie zaszkodzi, a może zdecydować o jakości całego leczenia i czasie jego trwania.

 

Odrzucenie implantu zęba – objawy

Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem odrzutu implantu zęba jest stan zapalny dziąsła w okolicy okołoimplantowej. Towarzyszy mu ból, ostre zaczerwienienie, a nawet krwawienie i gorączka. Możesz zaobserwować również powiększenie węzłów chłonnych. Przy czym niektóre z tych objawów – ból i zaczerwienienie – są normalne dla pierwszych godzin i dni po zabiegu. Twój niepokój powinno wzbudzić zapalenie utrzymujące przez dłuższy czas lub występujące wiele tygodni po wszczepieniu. Trzy pierwsze miesiące okazują się kluczowe. Jeśli po tym okresie nie występuje nic złego, możesz uznać implant za sukces.

O niepowodzeniu zabiegu świadczy też ruszający się implant zęba. Dowodzi to, że doszło do niepełnego zespolenia śruby z kością i innymi otaczającymi ją tkankami. Poluzowany implant czy tym bardziej jego wypadnięcie powinno skłonić Cię do natychmiastowej wizyty u lekarza stomatologa. Nie lekceważ tej sytuacji, ponieważ – poza zwykłym dyskomfortem – może ona doprowadzić do wielu poważnych komplikacji!

 

Uczulenie na implanty zębowe – objawy

Podstawowe założenia postawione prze stomatologów to: trwałość implantu i jego neutralność dla organizmu. Dlatego to właśnie tytan jest tak chętnie wykorzystywanym materiałem. Jego czysta forma nie posiada cząstek, które mogłyby wywołać uczulenie. Dlaczego? Bazuje on bowiem na efekcie wysokiego powinowactwa do tlenu i jony tytanu, które nawet zostały uwolnione z implantu są błyskawicznie utleniane i neutralne dla człowieka.

Do uczulenia na implanty zębowe dochodzi więc za sprawą domieszek użytych w procesie produkcyjnym (jest to np. aluminium, niob, wanad, glin lub cyrkon) lub zastosowania jednego ze stopów tytanu, a nie czystego pierwiastka (ma to miejsce w wielu tanich implantach). Najczęstsze objawy reakcji alergicznej to: pieczenie błony śluzowej, stany zapalne w jamie ustnej, jałowe przetoki, przerost dziąseł, pokrzywka, a nawet poluzowanie śruby i destabilizacja wszczepu.

Chcąc uniknąć takiej sytuacji, należy inwestować w nowoczesne implanty zębowe wysokiej jakości. Dla pewności można też wykonać test alergiczny na pierwiastki mogące pojawić się w tych produktach.

 

Implanty zębowe – przeciwwskazania

Zdarzają się sytuacje, w których wszczepienie implantu zębowego jest niemożliwe. Lekarz stomatolog może odmówić realizacji zabiegu w przypadku:

 • ciąży,
 • zbyt młodego wieku pacjenta – mniej niż 17 lat,
 • zaawansowanej osteoporozy,
 • problemów z krzepnięciem krwi,
 • nieunormowanej cukrzycy,
 • padaczki,
 • nowotworu,
 • AIDS,
 • narkomanii, choroby alkoholowej, nałogowego palenia tytoniu,
 • złego stanu jamy ustnej – ubytków próchnicowych, kamienia nazębnego, choroby dziąseł, stanu zapalnego w obrębie przestrzeni, która ma zostać poddana zabiegowi,
 • za małej ilości miejsca w zębodole do umieszczenia implantu zęba,
 • wady zgryzu, bruksizmu,
 • zbyt wyraźnego pochylenia zębów w kierunku luki w uzębieniu,
 • przyjmowania niektórych leków,
 • uczulenia na materiały, z jakich są wykonywane implanty zębów.

Podsumowanie

Statystyczny Polak po 30. roku życia ma już tylko 22 zęby (z 32 wrodzonych). Implantologia stomatologiczna jest zatem dla wielu osób szansą na uzyskanie pełnego, a tym samym zdrowego uzębienia. To w pełni bezpieczna metoda odbudowy ubytków. Prawidłowo wybrany i umieszczony implant przy zachowaniu sumiennej higieny jamy ustnej i regularnych kontrolach dentystycznych może posłużyć całe życie! Stanowi najlepszą inwestycję w siebie, jaką możesz zrealizować – bo decyduje o Twoim zdrowiu.

Nie wiesz, jakie implanty zębów wybrać? Boisz się, czy zostanie on dobrze przyjęty przez Twój organizm? A może obawiasz się bólu przy zabiegu? Gwarantujemy, że w naszym gabinecie ten strach zniknie i razem wypracujemy solidną i piękną odbudowę, która w pełni Cię usatysfakcjonuje. Serdecznie zachęcamy do kontaktu!

61 307 0 307