Dentysta Poznań Dentysta Poznań

Poradnik /

Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są kluczowe dla zdrowia jamy ustnej?

Wiele osób unika gabinetu stomatologicznego – wymawia się brakiem czasu albo obawą o dyskomfort i ból czy koszty leczenia. Tymczasem to właśnie regularne wizyty u stomatologa oddalają od pacjentów wszystkie te potencjalne nieprzyjemności – zapobiegają bólowi i nadwyrężaniu portfela i oszczędzają czas. Dlaczego tak jest? I gdzie znaleźć dentystę w Poznaniu, który z empatią zadba o zdrowy uśmiech, bez bólu i stresu? Przeczytaj!

 

Dlaczego co półroczna wizyta u dentysty popłaca? 

Gabinet stomatologiczny warto odwiedzać regularnie z trzech powodów.

  1. Wczesne wykrycie problemów zapobiega bólowi, skraca czas leczenia i obniża jego koszt

Weźmy na przykład leczenie próchnicy, najczęstszej choroby zębów (i przyczyny ich utraty). Jej pierwszymi oznakami jest demineralizacja szkliwa w postaci białych plam i przebarwień – a wówczas wystarczy pokryć zmienione miejsce preparatem z jonami fluoru. Zęba nie trzeba borować: opracowywać. Również jeśli ubytek jest mały, leczenie sprowadza się do jego delikatnego oczyszczenia i zabezpieczenia. Jednak próchnicę na wczesnym etapie może wykryć tylko stomatolog. Nie daje ona żadnych objawów, a przebarwienia trudno samodzielnie zauważyć. Podobnie jest np. z paradontozą, zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych czy wadami zgryzu: w pierwszej fazie choroby można je powstrzymać.

Dla porównania – gdy zaniedbana próchnica zajmuje dużą część zęba i przenika głębiej, oczyszczenie go wymaga więcej pracy i czasu: borowania. A jeśli przedostanie się do miazgi, z reguły potrzebne jest już droższe i bardziej inwazyjne leczenie endodontyczne. Choroby przyzębia w zaawansowanym stadium prowadzą do rozchwiania i przemieszczania się zębów – nie da się ich już uratować. Starte w wyniku zaburzeń okluzji czy bruksizmu zęby trzeba odbudować, a w początkowej fazie chorobę może powstrzymać szyna terapeutycznana np. SRS lub Michigan . Zaniedbane wady zgryzu wymagają długiej i mało komfortowej terapii stałym aparatem ortodontycznym, a tymczasem być może wystarczyłyby ćwiczenia i nakładki treningowe lub aparat na noc. 

Wielu problemom w obrębie jamy ustnej da się zapobiec, gdy lekarz dentysta zdiagnozuje je we wczesnej fazie. Aby jednak tak się stało, musi mieć ku temu okazję – a jest nią okresowa wizyta kontrolna.

  1. Profesjonalna higienizacja i profilaktyka pomagają zachować zdrowe zęby na długie lata

Naszym celem jako stomatologów jest nie tylko leczenie zębów, lecz również zapobieganie chorobom. Próchnica czy paradontoza rozwijają się w sprzyjających warunkach, jakie zapewnia im płytka bakteryjna i kamień nazębny (czyli już zmineralizowana płytka). Jeśli je usuniemy, ryzyko infekcji znacznie się zmniejsza. Pozwalają na to profesjonalne zabiegi higienizacyjne, takie jak skaling i piaskowanie oraz polerowanie. Gdy pacjent poddaje się im regularnie, przeciwdziała problemom z zębami i dba o piękny uśmiech bez przebarwień. 

Oba zabiegi są bezbolesne oraz tym szybsze i skuteczniejsze, im mniej zdążyło się nagromadzić kamienia. Dzięki regularnej higienizacji podnosi się też skuteczność zabiegów estetycznych takich jak wybielanie zębów metodą nakładkową czy laserem.

  1. Świadomość czynników ryzyka i wdrożenie zaleceń stomatologa pozwala skutecznie zadbać o piękny uśmiech

Dobry stomatolog lub higienistka stomatologiczna również edukuje pacjenta, dzięki czemu może on na co dzień skutecznie zapobiegać próchnicy i paradontozie. Ekspert doradzi dobór szczoteczki i preparatów i poinstruuje, jak prawidłowo szczotkować i nitkować zęby oraz jakich produktów unikać w codziennej diecie. W naszej klinice Stomatologia Persona praktykujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zamiast ogólników przekazujemy praktyczne porady, uwzględniając stan zdrowia jamy ustnej pacjenta i jego styl życia.

 

Jak wygląda kontrolna wizyta u stomatologa? Czy wizyta u dentysty boli?

Kontrolna wizyta u stomatologa jest bezbolesna, podobnie jak leczenie – dzięki znieczuleniu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. W naszym gabinecie stomatologicznym w Poznaniu pierwsza wizyta trwa około godziny, a w jej trakcie m.in. oceniamy stan zdrowia zębów i jamy ustnej, wykonujemy badanie jamy ustnej pod mikroskopem oraz zdjęcia wewnątrz oraz zewnątrzustne, skany lub wyciski pod modele diagnostyczne. Dużo rozmawiamy z pacjentem i przygotowujemy indywidualny plan postępowania, obejmujący zabiegi higienizacyjne i leczenie (jeśli jest potrzebne). Możemy przeprowadzić profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej czy doradzić zabiegi estetyczne, takie jak wybielanie, bonding lub licówki. Oceniamy również stan starych wypełnień (plomb) i uzupełnień protetycznych (np. korony porcelanowe, mosty, wkłady).

Gdy zdiagnozujemy problem, którego nie rozwiąże stomatologia zachowawcza, kierujemy do odpowiedniego specjalisty, np. endodonty, chirurga, implantologa i protetyka czy ortodonty bądź lekarza dentysty zajmującego się leczeniem kompleksowym – wszyscy ci eksperci przyjmują także w naszym centrum.

 

Prywatny dentysta: Poznań – Stomatologia Persona

W naszym gabinecie Stomatologia Persona dobrze rozumiemy, czym jest lęk przed wizytą u dentysty, także w jego zaawansowanej formie, jaką jest dentofobia. Cały nasz personel ma w sobie duże pokłady empatii i robi wszystko, żeby zadbać o spokój i dobre samopoczucie pacjenta. W tym samym celu inwestujemy również w nowoczesny sprzęt oraz interdyscyplinarną kadrę. Zapewniamy pełną diagnostykę i kompleksowe leczenie, dzięki któremu pacjent oszczędza czas i nerwy.

Nasz dentysta w Poznaniu przyjmuje na ul. Palacza 147; jesteśmy otwarci aż do 21:00. Na wizytę można się umówić telefonicznie (61 307 0 307) lub mailowo (stomatologia@persona.pl) – zapraszamy!

 

FAQ:

  • Gdzie prywatnie umówić się do dentysty w Poznaniu?

Prywatny stomatolog w Poznaniu przyjmuje m.in. w gabinecie Stomatologia Persona na ul. Palacza 147. W naszej klinice pracują również inni specjaliści – ortodonci, endodonci, chirurdzy, implantolodzy i protetycy. Dbamy o spokój pacjenta i komfort leczenia.

  • Jak przebiega pierwsza wizyta u nowego dentysty?

W naszym gabinecie na pierwszej wizycie pacjenta oceniamy stan zdrowia zębów i jamy ustnej oraz proponujemy plan postępowania, obejmujący higienizację (np. skaling, piaskowanie, fluoryzację) i leczenie (jeśli jest potrzebne). Możemy także przeprowadzić instruktaż higieny i doradzić zabiegi estetyczne, takie jak wybielanie czy bonding zębów.

Jekatierina Świerkowska

Lekarz dentysta

Doktor Jekatierina Świerkowska otrzymała tytuł lekarza dentysty w 2009 roku, kończąc studia na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Strona autora
61 307 0 307